A Tube Logic sztori

A Roland forradalmian új erősítő konstrukciója közelebbről

Blues Cube

Meleg, ütős, érzékeny, dinamikus, harapós, rugalmas.....általában ilyen és hasonló szavakkal jellemzik a gitárosok kedvenc csöves erősítőjüket. A Roland Tube Logic-nak köszönhetően, ezek a szavak a Blues Cube Tour esetében is megállják a helyüket.

A 90-es évek első generációs Blues Cube erősítőinek hangzása drámai fejlődésen ment keresztül, így a mai Tube Logic pontosan és minden részletre kiterjedően adja vissza a klasszikus csöves erősítők összetett, interaktív viselkedését, és biztosítja azt a bizonyos varázs-tényezőt, amely által egy gitárerősítő egy egyszerű hangrendszerből igazi élő, lélegző hangszerré válik.

Kiváló játékérzet, rendkívül széles dinamika, vastag hangzás, természetes kompresszió stb. - minden, amit szeretünk egy jól beállított vintage, csöves erősítőben, az megvan a Blues Cube-ban is.

A gitár és erősítő egyenrangú partnerek a hang megformálásában

Minden komoly gitáros tisztába van azzal, hogy a gitárhangzás kialakításánál az erősítő épp olyan fontos szerepet játszik, mint maga a gitár. Az elektromos gitár erőteljes hangja csak egy erősítőhöz csatlakoztatva kel életre.

Ezért nyugodtan kijelenthető, hogy a hang végleges megformálása valójában az erősítőn múlik. Hiába van kezünkben a világ "legjobb" vintage gitárja, ha nincs mellette egy olyan erősítő, ami kihozza belőle maximumot. Ezért a tapasztalt gitárosok a legtöbb időt az erősítők próbálgatásával töltik, hogy megtalálják a személyes gitárhangzásuknak és játékstílusuknak leginkább megfelelőt.

Vintage Tubes

Kétségtelen, hogy a klasszikus csöves hangzás viszonyítási alappá vált az elektromos gitár megjelenése óta. Az 1950-es évek tweed korszakának kombó erősítői a mai napig közkedveltek a gitárosok körében, ami gazdag hangzásuknak, játékérzetüknek és dinamika függő torzítás karakterisztikáiknak köszönhető. Nem véletlen, hogy ezek az erősítők a későbbi fejlesztésekre is nagy hatással voltak. A 60-as években megjelent ikonikus stack erősítőinek kialakításánál alappillérként szolgáltak a korai csöves áramkörök.

Az innovatív Tube Logic filozófia a Blues Cube sorozatban ölt testet. Ezek az erősítők ötvözik mindazt, amit a gitárosok annyira szerettek a klasszikus tweed korszak gitárerősítőiben. A játékérzet épp olyan fontos, mint a hangkarakter. Az erősítő valójában a hangszer része és a gitárral együtt kell inspirálnia a játékot.

A Tube Logic technológia egy modern megközelítés, ami átveszi a csöves erősítők összes pozitív tulajdonságát, miközben kizárja a negatívakat úgy, mint sérülékenység és instabilitás. És van itt még néhány figyelemreméltó tulajdonság a mai modern gitárosok számára - a kívánt hangzás bármilyen hangerő mellett elérhető, nincs rendszeres karbantartás és sokkal könnyebb cipelni.

A tweed korszak hangzásának felidézése

Vintage Tube Amplifiers

A Blues Cube hangjának kialakításánál, ugyan azokat az áramkör alkotóelemeket vették alapul, mint amik a tweed korszak leginkább meghatározó csöves erősítőjére jellemzők. Ott a preamp részben egy 12AY7 és két 12AX7 előfok cső, egy passzív hangszínszabályzó és egy hosszúkatódos fázisfordító pár működik. A Class A/B „push and pull” kimeneti rész két 6L6GC végfok csövet és egy kimeneti trafót alkalmaz. A végfok rész GZ34 rectifier csövet használ, továbbá rögzített bias módszert alkalmaz a végfok csőre.

Az egyes alkotóelemek ismeretén túl, meg kell érteni ezek kölcsönhatását is az erősítő hangkarakterisztikájának definiálásához. Például a különböző cső típusok mellett, a hálózati ellátás is fontos szerepet játszik az erősítő hangkarakterisztikájának meghatározásánál. A hálózati ellátás típusa (B+ vagy C-) szoros összefüggésben van a végfok cső erősítésének vagy szaturációjának burkológörbéjével.

Early prototype of Blues Cube

A Blues Cube korai prototípusa

Van egy adott pont a hálózati ellátás és a végfok csövek dinamikai egymásra hatásánál, ami nagyon komfortos játékérzetet nyújt gitározás közben a zenész számára. Ilyenkor mondják azt, hogy a hangindítás és hangkitartás - más szóval a harapós karakter és kompresszió - együtt van. Ennek eléréséhez, újra és újra elvégeztük a szükséges beállításokat a tökéletes arány eléréséhez.

A Blues Cube végfok részén szintén elvégeztük a finombeállításokat. A dinamikára fordítottuk a legtöbb figyelmet, amelyet egy push-pull végfok cső áramkör biztosít. Ez nagyban befolyásolja a különböző torzítás karakterisztikák - például kereszttorzítás, szimmetrikus és aszimmetrikus torzítás stb. - felhang összetételét.

Testing and tuning of Blues Cube speakers

A Blues Cube hangszórók tesztelése és hangolása

A Blues Cube előerősítő része egy magas impedanciájú FET bemenetet használ és differenciált jelátviteli módszert alkalmaz, hogy fenntartsa a gitárhang tisztaságát, miközben az áthalad az áramkörön. A végfok rész egy diszkrét solid-state erősítőből áll, amelyet egy magas impedanciájú áramkör hajt meg, együttműködve a hangszóró karakterisztikákkal. E nélkül nincs átütő gitárhang. Az erősítő és hangszóró együttműködésének finomhangolása DSP alapon történik a precíz beállíthatóság érdekében.

Power Control funkció kompromisszumok nélkül

Blues Cube Power Control

Minden csöves erősítőt használó gitáros tudja, hogy csak nagy hangerőnél, a végfok csövek kihajtott állapotában énekel igazán az erősítő. Természetesen ez az organikus viselkedés a Blues Cube erősítőre is jellemző. Egy gitárosnak a hangerőt mindig az adott szituációhoz kell igazítani, ami azt jelenti, hogy nincs mindig lehetőség az erősítő kitekerésére és ezáltal a kihajtott hangzás elérésére.

Ilyen helyzetekben a gitárosok gyakran használnak teljesítmény csillapítást a csöves erősítő kimenet és a hangláda között. Ez a megoldás általában elég hatékony, de minél nagyobb a csillapítás, annál több kompromisszumot kell kötni a hangzás, dinamika és játékérzet terén. Ez annak köszönhető, hogy az erősítő terhelése csökken a csillapítás növelésével.

A Blues Cube szabályozható teljesítmény vezérlése azonban lehetővé teszi, hogy az a bizonyos kihajtott hangzás bármilyen hangerőszint mellett elérhető legyen, és nem szimplán csillapítással. A Tube Logic esetében a végfok teljes üzemben működik, csak a Power Control funkció lecsökkenti a kimeneti teljesítményt. A teljesítmény csökkentése a Power Control áramkörön belül történik, így a nagy terhelésre jellemző viselkedés és az alacsony hangerő tökéletes összhangban marad, minden fajta hangzásbeli kompromisszum nélkül.

A tökéletes gitárhang szenvedélyes keresése

Blues Cube Tube Logic Logo

Hogyan válik a Blues Cube igazi hangszerré? Az erősítő fejlesztése közben, minden felmerülő kérdésre, hosszasan kerestük a megfelelő választ, tesztelések sorozatán keresztül, kiváló gitárosok bevonásával.

Egy kiváló erősítőt onnan lehet felismerni, hogy a gitáros nem tudja abbahagyni a játékot. Ilyenkor a zenész, az erősítő és a gitár tökéletes összhangban van egymással. Egyes gitárosok ezt az összhangot a hangszer és zenész közötti "párbeszédnek" nevezik. Ez egy rendkívül inspiráló állapot, ami óriási magaslatokba repítheti a játékot. És nekünk mindvégig ez volt a célunk, ezt tudja egy Blues Cube erősítő.

Blues Cube Lineup